kapelavirus.net : stránky ostravské kapely ViruS
Úvodní stránka www.kapelavirus.net

Střípky z minulosti

Ostravská kapela s neoriginálním názvem ViruS je nejperspektivnějším hudebním seskupením od dob Ochestru Karla Vlacha.

Na úplném počátku ViruSu byla kapela Agonie jejímiž původními členy byli: Martin Návrat (kytara, zpěv), Martin Gavenda (Inža) (basa) a Michal Hrůza (bicí). Po několika týdnech se připojili bráchové Pavel Knapek (Pavlous) s Lukášem Knapkem (Jouza). Jouza hrál na klávesy! V tomto složení kapela vydržela asi dva měsíce. Pak nastaly neshody ohledně repertoáru, načež se Pavlous s Jouzou rozhodli, že budou hrát sami. Martin Návrat s Michalem Hrůzou tak založili kapelu Ponorková nemoc. Jenže Pavlous byl bez nástroje a Jouza taky. A byli jen dva. Tak po mnoha kombinacích nakonec angažovali Inžu (ten pak dva měsíce půjčoval Pavlousovi kytaru) a Tomáše Nováčka (Njumen). Jouza si pořídil bicí a 4.2.1998 měl ViruS první zkoušku v budově základní školy na ulici Kosmonautů. Po týdnu jsme však přišli na to, že Njumenovo kombo dvě kytary a zpěv fakt nestíhá. Proto přišel do kapely Filip Čenžák (Čenží), který jedno kombo vlastnil. V kapele fungoval jako zpěvák, i když toho ke zpěvu moc nebylo.

Ačkoli jsme byli úplní zelenáči a měli málo písniček, dost jsme si věřili. A tak jsme po dvou měsících zkoušení, kdy jsme stihli sotva pět písní, absolvovali první velké vystoupení na Festivalu Moravskoslezských Gymnázií. Pořadatelé nás před přídavkem z pódia vyhodili, ale publikum bylo s vazbenými kytarami a křaplavým, falešným zpěvem vcelku spokojeno.

Začínal se blížit konec školního roku, hrozilo, že nás ze školy, kde jsme měli zkušebnu, každou chvíli vyrazí. Tak jsme použili zákon padajícího hovna v praxi a vyrazili Čenžího. Inža zpíval stejně líp a to Čenžího kombo jsme přes prázdniny taky nepotřebovali, protože se žádné zkoušení nekonalo. O prázdninách 1998 jsme hráli asi dvakrát v Hudebním Bazaru. Obě vystoupení stála za prd.

Po začátku nového školního roku to vypadalo dost blbě. Zkušebna žádná, Pavlouse vyrazili ze školy, a navíc se profláklo, že si koupil kytaru na dluh. Ale nějak se to překonalo a 19.12.1998 se konal koncert v klubu Džungle spolu s kapelami Ponorková nemoc a Výškovické antirytmy (tam Pavlous s Jouzou alternovali). Byla to úspěšná akce, která se dokonce zdokumentovala na VHS. Tak začaly lepší časy ViruSu a vůbec výškovické scény.

Asi v únoru 1999 jsme spolu z výše uvedenými, a ještě pár dalšími skupinami, sdíleli zkušebnu. Byla to absolutně šílená doba, a taky plodná. Odehráli jsme taky pár vystoupení. Vše vyvrcholilo červnovým koncertem ViruSu a Komunálního odpadu (do kterého se transformovaly Výškovické antirytmy — bez Pavlouse a Jouzy) v klubu T.N.T. Do té doby nikdo žádnou takovou akci nezažil, přišlo asi 200 lidí, víc než na Priessnitz!!! Hráli jsme celkem dobře, na kolik jsme měli. Předtím nám ale někdo vykradl zkušebnu, na což jsme reagovali tím, že jsme svoje věci po koncertu odvezli ke Knapkům do sklepa.

Tam aparatura vydržela celé prázniny, začátek školního roku, Vánoce, Silvestra a až zase asi v lednu, tentokrát ovšem 2000 jsme ji převezli do nových prostor zařízených pro zkoušení — garáže. Byla celkem v pohodě (první měsíc), ale potom už byla fakt fekální. Hráli jsme tam s Ponorkovou nemocí (jak jinak) a s nějakou punkovou kapelou. Ani jsme nevěděli, jak se jmenujou. V raráži byla kosa jak z nosa, hlavně v zimě (leden a únor), ale aspoň jsme měli kde hrát. Ovšem v kapele nastala výrazná změna, když jsme oslovili Danielu Krejčí (Dáda), do té doby zpěvačku Ponorkové nemoci. Dáda, že teda jo, že se jí ta naše hudba líbí. Byli jsme tak rádi, až jsme si řekli, že zopáknem rok 1999 a uděláme koncert v klubu T&HC, jak se T.N.T. přejmenovalo. Abychom nebyli sami, nabídli jsme kapele MK82, zdali nechtějí hrát s námi. Chtěli... My jsme zatím zkoušeli jak diví a úsilí se vyplatilo.

20.4.2000 byl další koncert ViruSu. Počet lidí překročil 230, což je na klub v Ostravě paráda (pokud nejste Tři sestry, že). MK82 odehrála asi 6 kousků. Dost dobře. My jich zahráli 16 (asi) a to tak, že výborně. Na naše možnosti. Lidi byli super, a tvářili se spokojeně. Jako z Džungle, i z Téčka je záznam na VHS.

Po této veselici jsme nijak nepolevili ve zkoušení. Protože jsme měli pár peněz, rozhodli jsme se je investovat do nahrání dema. Jouza v té době trénoval tenis a nějak se zmínil trenérovi, že hraje na bicí v kapele, která chce natočit demo. A jelikož trenér byl brácha od Petra Slezáka, byla ruka v rukávě a noha v nohávě. 1. – 2.7.2000 strávil ViruS v Polance, kde Petr Slezák bydlí, a kde má studio. A kde jsme nahráli pečlivě a uváženě vybraných pět výtvorů. Tak vzniklo demo Zdarma.

Jak se již stalo tradicí, přes prázdniny nastala pauza, ve které se jen prodávalo CD. Ale oproti očekávání se protáhla až do půlky listopadu, kdy jsme se konečně přestěhovali do své zkušebny ve Vratimově.

Všechno bylo v pohodě, hráli jsme jak diví jednou až dvakrát do týdne, jak to vyšlo. Takže to období zákonitě vyvrcholilo koncertem. Konal se 12.dubna 2001 v klubu Tančírna a předkapelu dělali Hudba hraje, kteří už toho měli dost za sebou a dokonce hráli i na šlahounech (teda až v červenci). Ale my jsme se nedali zahanbit a všichni do toho dali všechno. Tentokrát slabší publikum (asi 150 lidí) to samozřejmě ocenilo.

Následoval takový menší útlum, ale po dvou měsících pozval ViruS Inža na svůj festival, který pořádal spolu s Petrem Bažíkem z kapely MK82, a nic nám nebránilo přijmout. Koncert se konal 23.6.2001 v klubu Boomerang na Stodolní a bylo to fajn. Teda až na to, že nám asi týden (nebo kolik) před tím Njumen sdělil, že končí. Byl to šok jako hrom po blesku z čistého nebe, ale co se dalo dělat. Naštěstí koncert odehrál. Ale zbytek kapely nezahálel a hledal nástupce. Našli, rádcové, našli. A dokonce náhradu víc než plnohodnotnou — Vítka Spurného. Vítek svého času hrál s Dankou v Ponorkové nemoci, ale odešel pár měsíců po ní. Pak hrál s nějakou kapelou, ale jen chvíli. Poslední rok nic. Nabídku ViruSu přijal a bylo to. Jenže opět nastal čas prázdnin, kdy se nezkouší, tak se odložilo zaučování Vítka až na září. Mezitím jsme odehráli šílený festival v Petřvaldu. Někdo jim tam vypad a my jsme hráli místo něj. O půl třetí ráno v pěti stupních na stupnici jistého pana Celsia. Nikdy víc!!!

Takže od září jsme zkoušeli staré fláky v novém kabátě a s Vítkem.

Inža k všeobecnému překvapení v kapele domluvil na 1.12.2001 vystoupení na nějaké soutěžní přehlídce kytaristů. K hraní na soutěži nás přinutil hlavně fakt, že nám naše 15–ti minutové vystoupení nahráli na CD. Tak jsme tam přišli, zahráli a vyhráli. A aby toho nebylo málo, Vítek navíc dostal cenu za nejlepší sólo (Vybrnkávačka). Oni totiž v porotě byli nějací týpci z Janáčkovy konzervatoře, takže to mělo svou váhu!

První polovinu roku 2002 jsme prožili naprosto fádně. Zkoušení, zkoušení a zkoušení. Občas, ale opravdu sporadicky, jsme vytáhli z Vratimovského sklepení paty a odehráli tu pět, tu deset písniček při různých příležitostech. Většinou to byly koncerty.

Ani jsme se nestačili vytrhnout z letargie a už tu byly zase prázdniny. Nebyly však ledajaké. Chtěli jsme natočit demo! A sice druhé demo. I stalo se. Počátkem srpna jsme se začali postupně (doslova po jednom) uchylovat do studia Hrad v Krásném Poli, jehož vlastníkem je Tomáš Lukáč. Z původního plánu dvou až tří týdnů jich bylo nakonec sedm. Inu co. Natáčení probíhalo hladce, místy obratce, každopádně ale směřovalo k cíli. A tím je demo o devíti (ne)známých, které se zove Spektrum.

A tady vyprávění končí...


Vyhledávání

Hledání přes Google

Poslední novinka

23.7. Koncert po dvou a pů...

Přístupy od 1.9.2004

Statistiku počítá toplist.cz

Změna vzhledu

Změnit styl vzhledu
Vyžaduje podporu cookie


Obsah: ViruS a Pavel Knapek © 2005+

RSS : Mapa webu : O stránkách : Administrátor